Úvod O nás Chovní holubi Závodní holubi Výsledky Fotogalerie

O nás

Josef & Martin Pukancovi – mistři holoubat OS Hodonín pro rok 2006 (autor reportáže Jan Filipi)

  Na tomto místě bych rád představil mladé chovatele, kteří se svými holoubky motají hlavu celé konkurenci v OS Hodonín. Jde o Josefa a Martina Pukance ze Sudoměřic, ležících nedaleko Rohatce na hranici se Slovenskem, kteří s kvalitními holuby a minimální péčí o ně dosahují výborných výsledků. Pro návštěvníky jejich webu jsem jim položil několik otázek.

1. Kdy a jak jste se dostali k chovu poštovních holubů?

  To bylo asi tak v roce 1990, kdy jsem se společně se svým mladším bratrem začal zajímat o chov poštovních holubů. K nim jsme se dostali přes svého otce, který v té době aktivně závodil. My jsme mu jako malí chodili pomáhat při nasazovaní holubů na závod. A tím to vlastně vše začalo.

2. Jaké holuby jste měli v začátcích a co tedy tvoří osazenstvo holubníku?

  Jednalo se převážně o holuby od místních chovatelů, které jsme si hojně přinášeli na holubník. V té době jsme byli rádi za každého nového holoubka. Prakticky takto jsme s těmito holuby holubařili až do roku 2003, kdy jsem nastoupil na základní vojenskou službu. Tenkrát jsme celý chov prakticky zlikvidovali až na nějakých pár holubů, kteří se později stejně postupem času vytratili.
  Po příchodu z vojny roku 2004 jsme začínali s nově přinesenými holuby a to od Zdeňka Pavlíka ze Stříbra. Jednalo se o několik chovných holubů a několik holoubat. Že se jedná o výborný chovný materiál, nás přesvědčil již první odchov, který v roce 2005 získal v OS krásné 3.místo! Následující rok jsme se už stali mistry holoubat v OS Hodonín. A to vše díky holubům ze Stříbra. V dnešní době máme 15 chovných párů. Jedná se o holuby těchto ras jako je Janssen, Desmet-Mathijs, De Klak, Fabry, Meulemans, Horemans, Leysen a van Dyck. Ty se snažíme mezi sebou vhodně nakřížit. Závodní osazenstvo nám tvoří 50 holubů, kteří do loňského roku závodili na přirozenou metodu. V tomto roce jsme již zkusili vdovství, ale jen velmi jednoduše. Převážně se jedná o roční a dvouleté mladé holuby.

3. Kolik holoubat nachováte? Chováte po všech holubech nebo jen po chovných?

  My odchováváme pouze po chovných holubech, přirozená metoda nám dělala většinou chůvy a tento rok jsme nechali vdovcům vychovat po jednom holouběti před závodní sezónou. Odchováme většinou kolem 60 holoubat, která intenzivně cvičíme. Po sezoně nám zůstává asi tak okolo 40 holoubátek, které ponecháváme do příštího roku. Většinou radši vyřadíme staršího holuba a necháme místo něj radši mladíka, který nás může mile překvapit.

4. Jak vypadá ošetřovaní holoubat před závody a jak potom v závodní sezoně? Léčiva, krmení, trénink?

  Několik málo dní po odstavu holoubat provádíme léčbu trichomoniády. Po léčbě je nutné podat vitamíny. Na to se nesmí zapomínat. My podáváme Naturavit Plus do vody. Pak obvykle v červnu provádíme očkovaní proti pseudomoru, to je veškerá léčba před sezonou holoubat. Během rozjeté závodní sezony holoubat používáme výborný lék a to 4 v 1. Ten účinkuje proti holouběcí nemoci. Po odstavu krmíme směsí, kde je dostatek luštěnin. Jak začínají holoubata trénovat okolo holubníku přidáváme i kukuřici, která je pro ně takzvaný motor. V závodní sezoně se krmivo plně shoduje se starými holuby. Po příletu ze závodu jim předkládám čisticí směs s česnekovým olejem a pivními kvasnicemi. Ve vodě mají nachystán Elektrolyt s medem, který obnovuje sílu po závodě. Krmíme dvakrát denně. Čím se očekává těžší závod, tím se snažíme krmit víc a naopak. Před prvním nácvikem s OS mají naše holoubata za sebou zhruba tak 10 soukromých nácviků ze vzdálenosti 10 až 50 km. V závodní sezoně vyvážíme pouze ve čtvrtek a to na vzdálenost 40 km. Ale především je důležité, aby holoubata byla zvyklá na pobyt v koši. Tím se zamezí stresu a pak zbytečným ztrátám. 

5. A jak tento rok praktikujete závody se starými holuby?

Nemohl jsem si nevšimnout špičkových doletů v první desítce v konkurenci 2.000 – 3.500 holubů.

  Tak před sezónou, jak jsem již uvedl, jsme nechali závodníky vychovat po jednom holouběti. Tento rok jsme až po desátém týdnu závodní sezóny holuby preventivně přeléčili na dýchací cesty. Jinak to do té doby fungovalo velice dobře. Zní to docela neuvěřitelně, ale celou tu dobu jsme letěli jen na vodu a krmení. Jen po závodě holubi dostali do vody Elektrolyt s medem a v týdnu kvasnice a česnekový olej přes krmivo. Své závodníky krmíme trojfázově, holubice krmíme lehčím krmením než dostávají holubi. Tento rok nasazujeme hlavně dvouleté holuby, abychom je pořádně prověřili. Máme prozatím jen holuby na krátké a střední tratě, kam nasazujeme každý týden 20 závodníků. Na dlouhé tratě nasazujeme jen holuby, kterým to na těch středních moc nešlo a na dlouhou jdou hlavně tzv. za trest.
  Holuby před sezónou rozlétneme na několika soukromých nácvikách a pak je již nasazujeme na spolkové nácviky. Partnery před nasazením neukazujeme, zkrátka jen přijdu z práce a holuby pochytám a tak jdou na závod. Po příletu ze závodu spolu smí holubi zůstat tak 2 hodiny, pak je oddělíme. Na prolet jdou denně a to buď ráno, nebo večer. S bratrem oba pracujeme na směny, tak není možnost, aby byli holubi pouštěni na prolety dvakrát denně. Ale jak vidno, holubům to bohatě stačí, což dokazují špičkovými dolety. 

6. Můžete představit své nejlepší závodní a chovné holuby?

  Závodníci
  Bezesporu tam patří holubička 03-0168-378 od pana Františka Slováčka, která se roku 2005 stala 1. eso holubicí OS Hodonín. Dále to je holoubek 05-0168-782, který velice mile překvapil, když jako pozdní holoubě nebyl téměř nasazován a jako roční se stal 6. eso ročním holubem OS. Tento rok má zase několik špičkových cen, jako třeba 2. cenu z 316 km proti 2.888 holubům. On a jeho další 3 sourozenci stejného ročníku nám tento rok vyhráli spoustu špičkových cen v konkurenci 2.000 – 3.500 holubů! Jde o holubičku 761, jejího bratra z hnízda 762 a o 781, který je zase přímým bratrem z hnízda již zmiňovaného 782. „761“ získala letos 10 cen z toho 8x do 2%. „762“ má na svém kontě 9 cen, z toho například 2. cenu z 349 km proti 2.742 holubům, 10. cenu z 316 km proti 2.806 holubům, atd. „781“ vyhrál 1. cenu z Würzburgu z 552 km proti 1.986 holubům.
  Za zmínku pak určitě ještě stojí holoubek 05-0168-752, zvaný „Leysen“, který se umístil na 14. místě v OS jako eso holoubě a na 16. místě v OS jako eso ročák. A tento rok má na svém kontě ze 14 nasazení 14 cen, z toho 9x do 4%!
  Myslím, že roční holubi letěli minulý rok všichni dobře, když se umístili na 8. místě v OS v tak těžké závodní sezoně. Byli nasazováni pouze do vzdálenosti 400 km a za pěkného počasí.

  Výsledky a fotky těch nejlepších holubů naleznete v sekci Závodní holubi.

  Chovný super pár
  Mezi naše nejlepší chovné holuby patří holub CZ 02-081-500 Desmet-Mathijs x Bostijn x Soontjes - Clerinckx, po kterém se odchovy začali ukazovat fantasticky. V kombinaci s holubicí DV 03-01151-9, která na náš holubník putovala ze Stříbra na podzim v roce 2004, vychoval právě již 4 zmiňované výborné závodníky (761, 762, 781 a 782) se špičkovými cenami. Tohle je u nás pár číslo 1, minulý rok jsme po tomto páru měli nejlepšího ročáka a dokonce i nejlepší holoubě!

  Zbytek chovného oddělení
  Například 03-081-614 Meulemans x Janssen x Desmet-Mathijs, jehož otec je CZ 00-081-632, matkou je pak CZ 02-081-415, která jako holoubě vyhrála 1. cenu v konkurenci 1.992 holoubat. Pak holub 05-0246-619 od Františka Bachana z Blatnice, tento holoubek obsadil krásné 3. místo v kategorii ročních a to v rámci celé ČR. Jedná se o holuba Janssen x de Bruyn x Tournier. Naším nejlepším holubem této sezóny je CZ 05-0168-752. Jeho rodiči jsou holub Leysen DV 04-06216-490, dovezený z Německa Zdeňkem Pavlíkem. Matkou tohoto holuba je polosestra velmi dobrého závodníka CZ 02-081-452, který jako roční umístil 9 závodů a stal se 5. eso ročákem OS Plzeň. Jde o krev Desmet-Mathijs x Meulemans – Janssen.
  Jedná se jen o část holubů, které jsem představil. Zbylé si můžete prohlédnout v sekci Chovní holubi.

7. Co plánujete do budoucna? Testovací stanice a ještě více a lépe závodit se starými holuby?

  Pro tento rok jsme se chtěli trochu více věnovat starým holubům, což se nám docela povedlo. Pro příští rok bychom chtěli vyzkoušet i závodění v některých testovacích stanicích a tak porovnat kvalitu našeho chovu.

 


Copyright © 2006 JohnyF